Home tor Tor Arama Motoru – Tor Tarayıcı Nedir ?

Tor Arama Motoru – Tor Tarayıcı Nedir ?

by erenakkus

 Tor Arama Motoru tanımı

Tor arama motoru , Tor ağını kullanarak web trafiğinizi anonimleştirerek kimliğinizi çevrimiçi olarak korumayı kolaylaştıran bir web tarayıcıdır.

Bir rakibi araştırıyorsanız, muhalif bir davayı yasal bir ihtilafta araştırıyorsanız ya da sadece ISS’niz veya hükümetin hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi bilmesinin ürkütücü olduğunu düşünüyorsanız, Tor Arama Motoru sizin için doğru çözüm olabilir.

Birkaç uyarı: Web’de Tor üzerinden gezinmek clearnet’ten daha yavaştır ve bazı büyük web hizmetleri Tor kullanıcılarını engeller. Tor Browser, vatandaşların anonim olarak okumasını, yayınlamasını ve iletişim kurmasını engellemek isteyen otoriter rejimlerde de yasa dışıdır. Dünyanın dört bir yanındaki gazeteciler ve muhalifler, Tor’u bugün çevrimiçi demokrasinin temel taşı olarak benimsiyorlar ve araştırmacılar Tor’un anonimlik özelliklerini geliştirmek için sıkı çalışıyorlar.

Tor Arama Motoru nereden indirilir

Tor Browser Linux, Mac ve Windows için mevcuttur ve ayrıca mobil cihazlara da taşınmıştır. Masaüstü sürümlerini Tor Projesi web sitesinden indirebilirsiniz . Android kullanıyorsanız, Google Play Store’da veya F-Droid’de OrBot veya OrFox’u bulun. iOS kullanıcıları OnionBrowser’ı Apple App Store’dan edinebilir.

Tor Tarayıcı cep telefonlarında ve cep telefonlarında nasıl kullanılır?

Giderek daha fazla insan web’de telefonlarından geziniyor ve dünyanın önce mobil olan daha yoksul bölgelerinde insanlar web’e yalnızca telefonlarından göz atıyor. Sonuç olarak Tor Projesi, cep telefonu kullanıcıları için daha iyi bir Tor Tarayıcı oluşturmak için birkaç yıl çalıştı.

Eylül 2019’da Tor Projesi, Android için resmi olarak onaylanan Tor Tarayıcı olarak Guardian Project’in Orfox’unun yerini alarak Android için Tor Browser’ın resmi sürümünü duyurdu . (The Guardian Project’in benzer adı Orbot, Android için bir Tor proxy’si, yalnızca web trafiğini değil, tüm uygulama trafiğinizi Tor üzerinden tünellemenize olanak tanıyor, canlı ve iyi durumda olmaya devam ediyor.

Apple’ın tescilli iOS platformundaki teknik kısıtlamalar nedeniyle, Tor Projesi henüz iPhone ve iPad kullanıcıları için resmi bir Tor Tarayıcı yayınlamadı, ancak web’de anonim olarak gezinmek isteyen iOS kullanıcıları için OnionBrowser’ı onayladı . Bazı bilgi sızıntısı sorunlarının giderilmesi ve web sitesi başına güvenlik parametrelerinin etkinleştirilmesi dahil olmak üzere, OnionBrowser için önemli güvenlik iyileştirmeleri yapılmaktadır. Geliştiriciler CSO’ya, OnionBrowser’ın en yeni ve en büyük sürümünün Kasım 2019’un başlarında çıkacağını söyledi.

Tor Tarayıcı nasıl kullanılır

Çoğu insan için Tor Tarayıcı kullanmak, Chrome veya Firefox’u indirdiğiniz gibi, onu indirip çalıştırmak kadar basittir. 

Tor’u hiç kullanmadıysanız, fark edeceğiniz ilk şey, yavaş ya da en azından normal internet taramasından daha yavaş olmasıdır. Yine de Tor, yıllar içinde biraz daha hızlı hale geldi ve iyi bir internet bağlantısıyla, YouTube videolarını Tor üzerinden bile izleyebilirsiniz.

Tor Browser, yalnızca Tor ağında bulunan .onion web sitelerine erişim sağlar. Örneğin, New York Times erişmeye çalıştığınızda https://www.nytimes3xbfgragh.onion/  de ve Facebook https://www.facebookcorewwwi.onion normal bir web tarayıcısı kullanarak . Devam et. Geri döndüğünüzde hala burada olacağız. İşe yaramadı, değil mi? Bu sitelere sadece Tor üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu, hükümetin hangi haber sitelerini okuduğunuzu, ne zaman ve ne kadar süreyle okuduğunuzu bilmesini istemediğiniz bir ülkede istenen bir özellik olan haberleri isimsiz olarak okumayı mümkün kılar.

Tor Arama Motoru’nu kullanmak büyük bir sıkıntıyla birlikte gelir: Birçok önemli web hizmeti Tor’a erişimi engeller ve çoğu zaman yararlı hata mesajları olmadan. Normalde ziyaret ettiğiniz bir site Tor üzerinden ziyaret ettiğinizde aniden 404 döndürürse, hizmet büyük olasılıkla Tor trafiğini engelliyor ve bu konuda gereksiz yere opak oluyor. Tor’u engellemeyen siteler sizi bir ton captcha’ya tıklamaya itebilir. Dünyanın sonu değil ama can sıkıcı.

Tor Arama Motoru nasıl çalışır?

Tor Browser, tüm web trafiğinizi Tor ağı üzerinden anonim hale getirerek yönlendirir. Aşağıdaki resimlerin de gösterdiği gibi Tor, bir soğanın katmanları (dolayısıyla Tor’un soğan logosu) gibi üç katmanlı bir proxy’den oluşur. Tor Browser, halka açık olarak listelenen giriş düğümlerinden birine rastgele bağlanır, bu trafiği rastgele seçilen bir orta aktarıcı üzerinden geri döndürür ve son olarak trafiğinizi üçüncü ve son çıkış düğümünden çıkarır.

Sonuç olarak, Google veya başka bir hizmet sizi yabancı bir dilde karşılarsa şaşırmayın. Bu hizmetler IP adresinize bakar ve ülkenizi ve dilinizi tahmin eder, ancak Tor kullanırken, genellikle dünyanın öbür ucunda fiziksel bir konumda görüneceksiniz.

Tor’u engelleyen bir rejimde yaşıyorsanız veya Tor’u engelleyen bir web hizmetine erişmeniz gerekiyorsa, Tor Tarayıcı’yı köprüleri kullanacak şekilde de yapılandırabilirsiniz. Tor’un giriş ve çıkış düğümlerinin aksine, köprü IP adresleri halka açık olarak listelenmez, bu da web hizmetlerinin veya hükümetlerin bu IP adreslerini kara listeye almasını zorlaştırır.

Tor ağı, her türden TCP trafiğini yönlendirir ancak web taraması için optimize edilmiştir. Tor, UDP’yi desteklemez, bu yüzden çalışmayacağı için ücretsiz yazılım ISO’larını torrent indirmeye çalışmayın.

Tor Browser yasal mı?

Bu makaleyi okuyan çoğu kişi için Tor Browser’ın kullanımı tamamen yasaldır. Ancak bazı ülkelerde Tor ya yasa dışıdır ya da ulusal yetkililer tarafından engellenir. Çin, anonimlik hizmetini yasakladı ve Tor trafiğinin Büyük Güvenlik Duvarını geçmesini engelledi. Rusya, Suudi Arabistan ve İran gibi ülkeler vatandaşların Tor kullanmasını engellemek için çok çalışıyor. Son zamanlarda, Venezuela tüm Tor trafiğini engelledi .

Baskıcı bir rejimin neden Tor’dan nefret ettiğini anlamak kolaydır. Hizmet, gazetecilerin yolsuzluk hakkında haber yapmasını kolaylaştırıyor ve muhaliflerin siyasi baskıya karşı örgütlenmesine yardımcı oluyor.

Anonim olarak iletişim kurma, yayınlama ve okuma özgürlüğü, çevrimiçi ifade özgürlüğünün ve dolayısıyla bugün demokrasinin ön koşuludur. Tor’u kullanmak ve desteklemek, dünya çapında ifade özgürlüğünü desteklemeye yardımcı olur. Teknik açıdan bilgili kullanıcılar, bir aktarıcı çalıştırarak Tor ağına bant genişliği bağışlamaya teşvik edilir.

Dark web’e nasıl geçilir?

Bu ” karanlık ağ ” saçmalığını bir kez ve sonsuza dek ortadan kaldıralım. Bazı suçluların suç işlemek için Tor’u kullandığı doğru olsa da, suçlular suç işlemek için normal interneti de kullanıyor. Banka soyguncuları suç işlemek için kamuya açık otoyollarda kaçış arabalarını kullanır. Otoyollara veya internete iftira etmiyoruz çünkü bu aptalca olurdu. Tor’un tonlarca meşru kullanımı var ve bugün birçok kişi tarafından demokrasinin temel taşı olarak kabul ediliyor.

Bu yüzden, insanların “karanlık ağ” veya “derin ağ” veya bir tür saçmalık hakkında korkmuş fısıltılarla konuştuğunu duyduğunuzda, burada ” Infocalypse’in Dört Atlısı ” ndan çok daha fazlasının olduğunu anlayın. bilgisayarları olmayan yerlerde kullanmasından normatif yollar. ” Çevrimiçi anonimlik yalnızca suçluların ve trollerin yetkisi değildir.

Pratik bir konu olarak Tor sıradan insanlar içindir, çünkü yasayı çiğnemek isteyen suçlular Tor’un sağladığından daha iyi anonimlik elde edebilir.

Tor Arama Motoru anonim midir?

Tor Browser bugün mevcut olan en iyi anonim web taramasını sunar, ancak bu anonimlik mükemmel değildir. Şu anda Tor’u güçlendirmek, hatta yeni nesil bir anonimlik aracı geliştirmek isteyen araştırmacılar ile Tor’un anonimlik özelliklerini nasıl kıracaklarını araştıran dünya çapındaki hükümetler arasında bir silahlanma yarışına tanık oluyoruz .

Tor Browser kullanıcılarını anonim hale getirmenin en başarılı tekniği onları hacklemektir. FBI bu tekniği çok sayıda ceza davasında başarılı bir şekilde kullandı ve 2016 yılında ABD Yüksek Mahkeme Başkanı Roberts tarafından yürürlüğe giren 41. Kural uyarınca , FBI artık tek bir emir kullanarak dünyanın herhangi bir yerindeki çok sayıda bilgisayarı toplu olarak hackleyebilir.

Masum Tor kullanıcıları kaçınılmaz olarak bu tür balık tutma gezilerine yakalanacaklarından, bu tür hackleme teknikleri herkesi ilgilendirmelidir.

Bu, Tor kullanmamanız gerektiği anlamına mı geliyor? Çevrimiçi gizliliğinizi önemsiyorsanız, kesinlikle hayır. Tor Browser, yalnızca zamanla gelişecek önemli bir araçtır. 

Şunları da okuyabilirsiniz


0 comment
0

Leave a Comment