Home Güvenlik ve Antivirüs Telefon Güvenliği – Nedir? – Nasıl Korunulur?

Telefon Güvenliği – Nedir? – Nasıl Korunulur?

by erenakkus

Telefon Güvenliği 

Telefon güvenliği

Cep telefonunuz ne kadar güvenli? Android ve iPhone tartışmalarının ötesinde, kendiniz veya şirketiniz için daha iyi akıllı telefon güvenliği sağlama seçenekleriniz nelerdir? Mobil cihazlar herkesin hayatında hem ayrılmaz hem de her yerde bulunur hale geldi ve bu nedenle hayati bilgilerinizi çalmaya istekli suçlu bilgisayar korsanlarının ilgisini çekti. Kendinizi korumanıza yardımcı olacak birkaç ipucu.

Cihazınızın kaybolması veya çalınması durumunda uzaktan verilerin “silinmesine” izin verme.  Kurumsal verilerin aynı cihazda veya kişisel ağda çalışan kişisel uygulamalara aktarılmasını önleme

Üç Katmanlı Telefon Güvenliği

As InfoWorld’ün notları, tüm akıllı telefonlar güvenlik üç temel unsurları vardır. Bir mobil kullanıcı olarak ilk büyük göreviniz, bu katmanların farkına varmak ve bunları cihazlarınızda etkinleştirmektir:

Cihaz Koruması: Cihazınızın kaybolması veya çalınması durumunda uzaktan verilerin “silinmesine” izin verme.

Veri Koruma: Kurumsal verilerin aynı cihazda veya kişisel ağda çalışan kişisel uygulamalara aktarılmasını önleme

Uygulama Yönetimi Güvenliği: Uygulama içi bilgilerinizin güvenliğinin ihlal edilmesine karşı koruma.

Akıllı telefon güvenliği yalnızca telefonlara değil, aynı zamanda cihaz güvenliğini kontrol eden ve yöneten şirket sunucularında yüklü mobil cihaz yönetimi (MDM) teknolojisine de bağlıdır. İyi bir güvenlik sağlamak için her ikisi de birlikte çalışmalıdır. Resmin tamamına bakmanız gerekiyor. Örneğin, BlackBerry telefonları iş kullanımı için tasarlanmış ve üretilmiştir. Güvenlikleri mükemmel, ancak BlackBerry birkaç popüler tüketici uygulaması sunuyor. Alışveriş ve bankacılık dahil kişisel kullanım için başka bir akıllı telefon türüne ihtiyacınız olabilir, bu da telefonun güvenliği konusunda da endişelenmeniz gerektiği anlamına gelir. Ne kadar çok cihaz kullanırsanız, özellikle bulut aracılığıyla veya başka bir şekilde birbirine bağlıysa, mobil ağınızın genel güvenliği için o kadar endişelenmelisiniz.

Özellikle popüler iOS ve Android telefonlar için daha fazla uygulama piyasaya çıktıkça, hangi mobil cihazı kullanırsanız kullanın, bunların güvenliği giderek büyüyen bir endişe haline geliyor. Mobil teknoloji uzmanı Ira Grossman, CRN’de alıntı yaptı, “Güvenli bir uygulamanız yoksa, işletim sisteminin ne kadar güvenli olduğu önemli değildir” diyor. Aslında, profesyoneller bir cihazın tüm “yığınını” güvence altına almaktan söz ettiklerinde, hem işletim sistemine hem de çalıştırdığı uygulamalara atıfta bulunuyorlar. Çoğu telefon, indirmeden önce bilinmeyen kaynaklardan gelen uygulamaları doğrulamanıza izin veren ayarlara sahiptir ve genel bir kural olarak, üçüncü taraf uygulama sağlayıcıları yerine Apple, Google Play veya Microsoft mağazalarına bağlı kalmalısınız. Ancak, cihazınıza şüpheli bir şey eklemediğinizden emin olmak için resmi mağazalarda bile her zaman yorumları okuyun.

Android vs iPhone, Blackberry vs Windows Phone Telefon Güvenliği

Android güvenliğinin şüpheli bir itibarı vardır, çünkü ona sahip kimse yoktur – kimse bir Android uygulaması olarak neyin sunulup sunulamayacağını ve hatta bir Android telefon olarak neyin satılabileceğini düzenlemez. Ancak Forbes olarakraporlar, güncel tutarak ve bilinmeyen veya şüpheli kaynaklı uygulamaları indirmekten kaçınarak Android telefonunuzu güvence altına alabilirsiniz. Daha yeni Android cihazlar, işyeri uygulamalarını ve kullanımlarını korumak için tasarlanan Google’ın Android for Work’ü desteklemektedir. Ek olarak, Samsung’un son Android cihazları da Samsung’un kendi Knox güvenlik teknolojisini destekliyor. Apple’ın iOS mobil işletim sistemi, Apple App Store’da bulunan uygulamaları da sıkı bir şekilde kontrol eden Apple tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmektedir. Bu kontrol, Apple cihazlarının bazı kullanıcı kısıtlamaları pahasına “kutudan çıkar çıkmaz” iyi bir güvenlik sunmasını sağlar. Örneğin, iOS her cihazda bir uygulamanın yalnızca bir kopyasına izin verir. Dolayısıyla, bir kullanıcı, yerleşik güvenlik kısıtlamaları olan bir uygulamanın şirket tarafından sağlanan bir kopyasına sahipse, kullanıcı ayrıca kişisel kullanım için aynı uygulamanın sınırsız bir sürümüne sahip olamaz. Blackberry ayrıca cihazları ve uygulamaları sıkı bir şekilde kontrol eder. Dahası, MDM için üretilmiştir ve bir şirketin cihazlarını yönetmesini ve korumasını kolaylaştırır. Windows Phone ayrıca bir dereceye kadar merkezi kontrole sahiptir, ancak daha fazla kullanıcı gemiye geldikçe performansı artmasına rağmen güvenlik zayıflıkları geçmişi vardır.

Telefon Güvenliği Lehte ve aleyhte olanlar

Güvenlik söz konusu olduğunda hiçbir cihaz veya işletim sistemi kesin “en iyi” değildir. Akıllı telefonunuzun ne kadar güvenli olduğu, kişisel veya profesyonel ihtiyaçlarınıza ve teknoloji akıcılık düzeyinize bağlıdır. Aşağıda, kararınızı verirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şeyin yanı sıra, her cihaz türünün artıları ve eksilerinin bir dökümü bulunmaktadır:

Android

Pro: Son derece yapılandırılabilir; gizlilik ayarlarınızı tam olarak kontrol edebilirsiniz.

Eksileri: Standardizasyon eksikliği, zayıf “kullanıma hazır” güvenlik anlamına gelir.

İpucu: Güvenlik ayarlarını ve araçlarını düzenleme konusunda rahatsanız en iyisi.

Apple (iOS)

Pro: Tutarlılık ve güvenilirlik; ne elde ettiğini biliyorsun.

Eksileri: Kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasız değil; büyük ölçüde Apple güvenlik uygulamalarına bağlıdır. Ayrıca, Apple ürünleri genellikle Android’den daha yüksek fiyatlı olsa da,% 100 güvenliği garanti etmezler ve yine de kötü amaçlı yazılımlara ve bilgisayar korsanlığına karşı savunmasızdırlar.

İpucu: “Oldukça iyi” güvenlik için muhtemelen en basit seçimdir.

Blackberry

Pro: Endüstriyel düzeyde kurumsal güvenlik sağlamak için tasarlanmıştır.

Eksileri: Muhtemelen kendi güvenlik sorunlarıyla birlikte gelen ayrı bir kişisel cihaza ihtiyacınız olacak.

İpucu: Finans gibi kritik güvenlik endişeleri olan bir sektörde çalışıyorsanız en iyi seçim.

Windows Phone

Pro: Windows ile uyumludur; güvenlik performansını sürekli iyileştirme.

Eksileri: Geçmişteki belirsiz güvenlik performansının geçmişi.

İpucu: Windows uyumluluğu en önemli gereklilikse en iyi bahsiniz.

Her akıllı telefon seçeneğinin mobil güvenlik güçlü yönleri ve sınırlamaları vardır. Akıllı telefonunuzu nasıl kullanacağınız ve güvenlik ayarlarını yapma konusunda ne kadar rahat olduğunuz, sizin için hangisinin en iyi seçim olduğuna karar vermede büyük rol oynayacaktır, ancak bu tartışmanın pazara daha fazla cihaz çıktıkça devam edeceğine şüphe yok. ve artan güvenlik önlemleri giderek daha önemli hale geliyor.

Biliyor musun?

Truva atları en belirgin mobil tehditlerdir: Mobil kötü amaçlı yazılımların% 95’inden fazlasını oluştururlar. Mobil bankacılık saldırılarının % 98’inden fazlası Android cihazları hedef alıyor ki bu da şaşırtıcı değil. Android, dünyadaki en popüler mobil platformdur (küresel akıllı telefon pazarının% 80’inden fazlası) ve tüm popüler mobil platformlar arasında yalnızca Android, yazılımı yan yüklemeye izin verir.

Haziran 2015’te Rusya’da yeni bir Truva atı keşfedildi; Android.Bankbot.65.Origin, yamalı resmi Sberbank Online uygulaması olarak gizlendi ve ‘yeni sürümün’ yüklenmesinden sonra kullanılabilen ‘daha geniş m-bankacılık özellikleri’ sundu.

Aslında, uygulama gerçekten de işlevsel bir m-bankacılık aracı olarak kaldı, bu nedenle kullanıcılar takasın farkına varmadı. Sonuç olarak, Temmuz ayında 100.000 Sberbank kullanıcısı 2 milyar ruble’den fazla zarar bildirdi. Hepsi haydut “Sberbank Online” uygulamasını kullandı.

Bankacılık Truva Atlarının tarihinin hala yazılmakta olduğunu söylemeye gerek yok: gittikçe daha fazla yeni uygulama yaratılıyor ve saldırganlar kullanıcıları tuzağa düşürmek için daha verimli teknikler kullanıyor. Yani, Android akıllı telefonunuzu doğru bir şekilde korumanın zamanı geldi .

Şunları da okuyabilirsiniz:

  1 comment
  0

  You may also like

  1 comment

  CodeWriter Aralık 9, 2020 - 3:04 am

  Çok iyi ellerinize sağlık

  Reply

  Leave a Comment