Home bilgisayar solucanı nedir Solucan Yazılımı Nedir

Solucan Yazılımı Nedir

Solucan yazılımı nedir Bir virüs ve bir solucan arasındaki temel fark, virüslerin konakçılarının aktivasyonu ile tetiklenmesi gerektiğidir; oysa solucanlar, sistemi ihlal ettikleri anda kendi kendine çoğalabilen ve bağımsız olarak yayılabilen bağımsız kötü amaçlı programlardır. Solucanlar, kodlarını yürütmek veya yaymak için aktivasyona veya herhangi bir insan müdahalesine ihtiyaç duymazlar.

 

 

Virüsler genellikle paylaşılan veya indirilen dosyalara eklenir veya gizlenir, her ikisi de komut dosyası çalıştıran bir program olan yürütülebilir dosyalar ve bir Word belgesi veya bir görüntü dosyası gibi yürütülemeyen dosyalar. Ana bilgisayar dosyası bir hedef sistem tarafından kabul edildiğinde veya yüklendiğinde, virüs bulaşmış ana bilgisayar dosyası etkinleştirilene kadar hareketsiz kalır. Yalnızca ana bilgisayar dosyası etkinleştirildikten sonra, virüs çalışabilir, kötü amaçlı kod çalıştırabilir ve sisteminizdeki diğer dosyaları etkilemek için çoğalabilir.

 

Buna karşılık, solucanlar, ana bilgisayar dosyalarının etkinleştirilmesini gerektirmez. Bir solucan, genellikle bir ağ bağlantısı aracılığıyla veya indirilmiş bir dosya olarak sisteminize girdiğinde, tetikleyici bir olay olmadan çalışabilir, kendi kendini çoğaltabilir ve yayılabilir. Bir solucan, kendisinin birden fazla kopyasını oluşturur ve bu daha sonra ağ üzerinden veya bir internet bağlantısı yoluyla yayılır. Bu kopyalar, yetersiz şekilde korunan bilgisayarlara ve ağ veya internet yoluyla ilk virüs bulaşan cihaza bağlanan sunuculara bulaşacaktır. Bir solucanın sonraki her kopyası bu kendini kopyalama, yürütme ve yayma sürecini tekrarladığından, solucan tabanlı enfeksiyonlar bilgisayar ağları ve genel olarak internette hızla yayılır.

 

Bilgisayar Virüsleri ve Solucanlar Nasıl Yayılır? – Solucan Yazılımı nedir

Virüsler ve solucanlar bir alt kategori olan kötü niyetli programlara , namı kötü amaçlı yazılım . Bu alt kategorideki kötü amaçlı yazılımdaki herhangi bir program, ek Truva atı işlevlerine de sahip olabilir .

 

Virüsler

 

Virüsler, bir bilgisayara bulaşmak için kullandıkları yönteme göre sınıflandırılabilir.

 

Dosya virüsleri

Önyükleme sektörü virüsleri

Makro virüsler

Komut dosyası virüsleri

Solucanlar

 

Solucanlar genellikle işletim sistemindeki (OS) veya uygulamalardaki ağ yapılandırma hatalarından veya güvenlik boşluklarından yararlanır.

 

Birçok solucan, aşağıdakiler dahil olmak üzere ağlara yayılmak için birden çok yöntem kullanır:

 

E-posta: E-posta eki olarak gönderilen dosyaların içinde taşınır

İnternet: Virüs bulaşmış web sitelerine bağlantılar yoluyla; genellikle web sitesinin HTML’sinde gizlidir, bu nedenle sayfa yüklendiğinde enfeksiyon tetiklenir

İndirmeler ve FTP Sunucuları: Başlangıçta indirilen dosyalarda veya bireysel FTP dosyalarında başlayabilir, ancak algılanmazsa sunucuya ve dolayısıyla tüm giden FTP aktarımlarına yayılabilir

Anlık Mesajlar (IM): Mobil ve masaüstü mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla, genellikle yerel SMS uygulamaları, WhatsApp, Facebook messenger veya diğer herhangi bir ICQ veya IRC mesajı dahil olmak üzere harici bağlantılar olarak iletilir.

P2P / Dosya Paylaşımı: P2P dosya paylaşım ağlarının yanı sıra USB bellek veya ağ sunucusu gibi diğer paylaşılan sürücüler veya dosyalar aracılığıyla yayılır

Ağlar: Genellikle ağ paketlerinde gizlidir ; ağdaki herhangi bir cihaza, sürücüye veya dosyaya paylaşılan erişim yoluyla yayılabilir ve kendi kendine yayılabilirler

Tüm Cihazlarınızı Virüslerden ve Solucanlardan Nasıl Korursunuz?

Virüsler, solucanlar ve kötü amaçlı yazılımlar çoğunlukla güvenlik açıklarından ve hatalardan yararlanır. Bu nedenle, tüm işletim sistemi ve uygulama güncellemelerini ve yamalarını güncel tutmak çok önemlidir. Maalesef, güncellemeleri güncel tutmak ve tetikte olmak yeterli. Virüsleri ve solucanları bir ağa veya bir bilgisayara veya mobil cihaza taşıyabilen birçok istismar ve vektör vardır.

 

Günümüzde kapsamlı siber güvenlik tüm cihazlarınız (masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar) için zorunludur . Etkili olması için , siber güvenlik çözümlerinin yalnızca periyodik sabit disk taramalarına değil, e-postalardan internette gezinmeye kadar tüm faaliyetleriniz için gerçek zamanlı koruma sağlaması gerekir. Ayrıca, günümüzün en iyi güvenlik yazılımı ürünleri, periyodik güncellemeleri olan statik tek seferlik kurulumlar değildir. Bir kalite siber güvenlik ürünü SaaS (Software-as-a-Service) olarak bilinen bir hizmet olarak sağlanmaktadır. Bu, cihazlarınızı gerçek zamanlı olarak izlemenin yanı sıra, yazılımın kendisinin de mevcut ve ortaya çıkan tehditler hakkında en güncel bilgilerle gerçek zamanlı olarak güncellendiği anlamına gelir., nasıl önleneceği ve hasarlarının nasıl onarılacağı.

Şunları da okuyabilirsiniz

 

 

 

 

 

1 comment
0

You may also like

1 comment

CodeWriter Aralık 9, 2020 - 3:07 am

Makaleleriniz çok bilgi verici ve harika

Reply

Leave a Comment