Home reverse engineering nedir Reverse Engineering Nedir ve Nasıl Yapılır?

Reverse Engineering Nedir ve Nasıl Yapılır?

by erenakkus

Reverse engineering nedir ? Ters Mühendislik, Arka Mühendisliği , yazılım, vb makineleri, içlerinden özü tasarım bilgisine yapıbozuma edildiği bir görevdir.

Büyük ürünlerin tek tek bileşenlerinin yeniden yapılandırılmasını içerir. Yeniden oluşturabilmemiz için bir sistemin nasıl tasarlandığını analiz etmenize yardımcı olur . OEM’den yedek parça seçeneği olmadığında büyük şirketler bu seçeneği kullanır.

Üreticilerin bir ürünün veya bileşenin tasarımı için bilgi sağlamasına yardımcı olur. Tamamlandığında, size orijinal bir tasarım oluşturmaya yardımcı olan planın sanal bir kopyasını verir .     Kapsam dışı öğeler için tasarımı yeniden oluşturmanın en kolay yollarından biridir. Eski bir ürünün eski tasarımını bulabilirseniz, mühendisler tasarım modelini izleyebilir ve yeni bir model oluşturabilir, ürünleri onarabilir veya yenileyebilir.

Üreticilerin bir ürünün veya bileşenin tasarımı için bilgi sağlamasına yardımcı olur. Tamamlandığında, size orijinal bir tasarım oluşturmaya yardımcı olan planın sanal bir kopyasını verir . Kapsam dışı öğeler için tasarımı yeniden oluşturmanın en kolay yollarından biridir. Eski bir ürünün eski tasarımını bulabilirseniz, mühendisler tasarım modelini izleyebilir ve yeni bir model oluşturabilir, ürünleri onarabilir veya yenileyebilir.

Orijinal tasarım sürecinde geriye doğru çalışmayı içerir . Böylece ana amaç, ürünün parça parça veya katman katman çalışma prensibini anlamaktır .

Tersine Mühendislik, ürün boyutları hakkında bilgi toplamak için bir dizi adımdan oluşur. Mühendisler tasarımları yenilikler ve geliştirmelerle geliştirirler. Bu nedenle bazen eski modeli kopyalarlar.

Reverse Engineering Nedir ve Süreci

Günümüz dünyasında mühendisler, ürün ölçümlerini yapmak için 3B tarama teknolojilerini kullanır; doğru ölçümler elde etmeye ve ürün bilgilerinin veritabanlarında saklanmasına yardımcı olurlar.

Tersine Mühendislik , bilgisayarın çeşitli parçalarının geliştirilmesinde sıklıkla gereklidir. Üreticilerin bilgisayarın belirli bir parçasını yapmayı bırakıp iflas ettikleri durumu ele alalım.

Bu yeniliği daha yeni bir ürüne bağlamak için, mühendislerin eski ürünü teknolojik kopyası için analiz etmesi gerekiyor.

PCB üzerinde tersine mühendislik yapmak için, teknisyenler kartın çeşitli bileşenlerini analiz ederek ve araştırarak başlar. Ana görev, farklı özelliklerin düzeninin PCB’ye nasıl benzersiz yetenekler verdiğini kontrol etmektir.

Tersine mühendislik sırasında, kart demonte edilir ve parçalar güvenli bir şekilde saklanmak üzere bir kenara bırakılır ve çıkarıldıkları sıraya göre tutulur. Daha önce olduğu gibi, kartın kolayca yeniden birleştirilmesine yardımcı olur.

Amaç tasarım çoğaltmak bazı durumlarda, mühendisler tarafından kendi gücünü test deneyin söküm ve montaj onun geçerliliğini kontrol etmek ürünü birden çok defa.

PCB kartından çeşitli bileşenlerin çıkarılmasıyla ekip, PCB üzerine yerleştirilecek öğelerin bir listesini çıkarır. Ekip ayrıca daha sonra yeniden oluşturma süreci olarak pano izlerini de tarar .

Mühendis ekibi bu süreci ve toplanan bilgileri yeni bir pano oluşturmak için kullanır. İlk olarak, yeni bir kart koyarlar ve bileşenleri orijinal PCB ile aynı sırayla kurarlar.

Bir kez monte edildiğinde, yeni oluşturulan kart, işlevselliğini belirlemek için çeşitli testlerden geçirilir . Son olarak, süreci tamamlamak için ekip, gelecekteki çalışmalar için verileri kaydeder.

reverse engineering nedir ve yasal mı?

Sizi daha iyi bir araştırmacı ve analist yapmanıza yardımcı olur. Pek çok dava var, burada mahkemeler rekabet karşıtı uygulamalarla ilgili olduğunda bu şekilde yardımcı oldu.

Ancak, düşünürsek, teknik açıdan özgürlüğün sağlanmasına yardımcı olur.

Tersine Mühendislik Amacı:

Üreticilerin bir ürünün veya bileşenin tasarımı için bilgi sağlamasına yardımcı olur. Tamamlandığında, size orijinal bir tasarım oluşturmaya yardımcı olan planın sanal bir kopyasını verir .

Kapsam dışı öğeler için tasarımı yeniden oluşturmanın en kolay yollarından biridir. Eski bir ürünün eski tasarımını bulabilirseniz, mühendisler tasarım modelini izleyebilir ve yeni bir model oluşturabilir, ürünleri onarabilir veya yenileyebilir.

Bazı temel amaçlar:

Eski Parçalar

Yaygın tersine mühendislik yöntemlerinden biri, eski parça ve onun değiştirilmesidir . Çalışmaya devam etmeleri için makinenin seçilen öğelerinin analiz edilmesini ve çoğaltılmasını içerir.

Bileşenlerin tasarımına bağlı olarak, tersine mühendislik maliyeti her zaman eski parçadan çok daha fazla olacaktır.

Başarılı olduğunuzda, o parçanın bilgilerini kaydetmek için, birçok parçayı tekrar tekrar oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Parça Onarımı

Eski bir öğe destekleyici değilse ve değiştirilmesi gerekiyorsa, o ürünün nasıl çalıştığını anlamak her zaman gereklidir . Aynı zamanda tamir etmeye ve tekrar doğru ve etkili bir şekilde çalışmaya başlamaya yardımcı olur.

Tasarım belgeleri yoksa, şirket bunları oluşturmak için tersine mühendislik kullanır. Tersine mühendislikten toplanan veriler, hangi bileşenlerin onu düzeltmesi gerektiğini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Arıza Kontrolü

Başarısızlık testinde çok önemli bir rol oynar. Parçaları incelememiz gerekiyor ve gerekli tüm bilgilere sahip olduğunuzda, düzeltebilirsiniz, böylece tekrar düzgün çalışır.

Parça Modifikasyonu

Tersine Mühendislik, başarısızlık testini analiz ettikten sonra bileşeni değiştirmeye yardımcı olur. Piyasada alternatif yoksa, tersine mühendislik orijinal versiyonun bir kopyasını oluşturmaya yardımcı olur.

Problem çözme

Tersine Mühendislik, teşhis konusunda yardımcı olur. Fabrikalarda, düşük performans gösteren işlev nedeniyle işlem akışı yavaşlar.

Tersine mühendislik yoluyla, her sürecin nasıl tek bir süreçte işlediğini belirleyebiliriz ve bu bilgiyi, işlerin nerede yanlış gidebileceğini ve gittiğini analiz etmek için kullanabiliriz.

Bu yazıları da okuyabilirsiniz:

0 comment
0

Leave a Comment