Home Zararlı Yazılımlar Port Nedir

Port Nedir

by erenakkus

Port nedir Deneyimsiz veya başka türlü yetenekli bilgisayar kullanıcısı için, teknik geek-konuşma oldukça sinir bozucu ve ağırlaştırıcı olabilir. Talimatlar “bağlantı noktası”, “TCP“, “UDP” ve diğer kısaltmalar veya teknik terminoloji gibi şeylerle doldurulduğunda, kullanıcı daha izole hisseder ve nadiren bir çözüm veya anlayış bulur. Neyse ki anlama sadece birkaç dakika uzaklıkta.

Port Nedir

Çok sayıda özel teknenin yanaştığı bir koy hayal edin. Genel konuma liman (Port) denir, kelimenin tam anlamıyla denizde veya denizde bir liman. Oraya yanaşmak isteyen – iniş hizmetleri isteyen – herkes aynı bağlantı noktasını kullanır. Limanlar, bireysel teknelere atanan rıhtım numaraları ile çalışır. Liman adı ve rıhtım numarası, tekne kimliğinin “kim, ne ve nerede” ile birleştirilir.

Geek-talk’ta, İnternet’teki yatak numaraları, bir kullanıcının İnternet’teki sayısal tanımlayıcısı olan İnternet Protokolü veya IP adresleridir. Bağlantı türüne ve servis sağlayıcısına bağlı olarak, bir kullanıcının IP adresi İnternet’teki her bağlantıda veya “kenetlenme” ile aynı kalabilir veya kalmayabilir.

Bilgisayar bağlantı noktası, bilginin bilgisayarınızdaki bir programdan veya İnternet’ten bilgisayarınıza veya bir ağdaki başka bir bilgisayara aktığı elektronik, yazılım veya programlama ile ilgili bir tür bağlantı noktasıdır. (Bu arada ağ, fiziksel veya elektronik olarak bağlantılı bir dizi bilgisayardır.)

Bilgisayar terimiyle, bir bilgisayar veya bir program internette bir yere veya başka bir şeye bir bağlantı noktası üzerinden bağlanır. Bağlantı noktası numaraları ve kullanıcının IP adresi, her İnternet Servis Sağlayıcı tarafından tutulan “kim ne yapıyor” bilgisiyle birleştirilir.

Port Nedir Çok sayıda özel teknenin yanaştığı bir koy hayal edin. Genel konuma liman (Port) denir, kelimenin tam anlamıyla denizde veya denizde bir liman. Oraya yanaşmak isteyen – iniş hizmetleri isteyen – herkes aynı bağlantı noktasını kullanır. Limanlar, bireysel teknelere atanan rıhtım numaraları ile çalışır. Liman adı ve rıhtım numarası, tekne kimliğinin “kim, ne ve nerede” ile birleştirilir. Port.

Ports are numbered for consistency and programming. The most commonly used and best known ports are those numbered 0 to 1023 dedicated for Internet use, but they can extend far higher for specialized purposes. Each port set or range is assigned specialized jobs or functions, and that’s generally all they do. Usually, all identical system services or functions use the same port numbers on the receiving servers.

Örneğin, Günün Teklifine erişen veya isteyen tüm bilgisayarlar her zaman bağlantı noktası 17’yi kullanır çünkü bu bağlantı noktası resmi olarak bu amaç için ayrılmıştır ve yalnızca bu hizmet için bağlantı noktası 17’yi kullanır. diğerleri için açık “gelen hat”. Yerel bir bilgisayarda alınan e-posta genellikle bir TCP bağlantı noktası 25’i kullanır. Dosya Aktarım Protokolü veya FTP, yalnızca birkaç bağlantı noktası atamasını adlandırmak için bağlantı noktası 21’i kullanır.

TCP / UDP

TCP, Transmission Control Protocol anlamına gelir ve UDP, User Datagram Protocol’ün kısaltmasıdır. Her ikisi de İnternet’teki veri aktarımlarıyla ilgilidir, ancak çok farklı çalışırlar.

TCP çok daha güvenilirdir. Bağlantı tabanlı veri aktarımıdır. Gönderen konum ile alıcı konum arasında bağlantılı noktalar bulunmalıdır ve ilk gönderilen A verileri her zaman ikinci gönderilen B verisinden önce hedefe ulaşacaktır. Başarısız olan tek iletim, kopmuş olandır (örneğin, iletim noktasının İnternet bağlantısı kesilmişse veya bir alıcının web sitesi çalışmıyorsa veya bir e-posta adresi artık geçerli değilse. E-posta sunucusu, burada sayılan alıcı noktadır, Kullanıcı adı.)

UDP, bağlantısız bir protokoldür. Veri, alıcı hedefin durumuna bakılmaksızın gönderilir. Maalesef, verilerin hangi sırayla veya hangi koşullarda alınacağına dair hiçbir garanti yoktur.

İkisi arasındaki bir örnek, iki harfli iki grup postayı içerebilir. A Kümesi, Harf 1 ve 2’yi içerir. A Kümesi, türetme olmaksızın kalıcı, önceden tanımlanmış bir rotaya sahip olan TCP adı verilen posta hizmeti yoluyla gönderilir. 1. ve 2. harfler gelecek ve sırayla gelecekler.

Set B ise, kronolojik günlerde UDP lakaplı posta servisi aracılığıyla gönderilen 3 ve 4 numaralı Harfleri içerir. Yönlendirme ve teslimat talimatlarıyla birlikte gönderildikleri için, “Bulabileceğiniz her rotayı kullanarak oraya gidebildiğinizde gidin — belki. Sadece elinizden gelenin en iyisini yapın” Mektubu 4 yırtık, su lekeli, bükülmüş, katlanmış ve genellikle iyi gelir sakatlanmış; Mektup 3 hiçbir zaman görünmez ve asla gönderene iade edilmez.

TCP ve UDP arasındaki diğer bir fark, veri akışını çevreler. TCP aracılığıyla gönderilen veri kümeleri sorunsuz bir şekilde gönderilir; Daha akıcı bir görüntüleme veya dinleme deneyimi sağlayan veri bitleri arasında ayrım yoktur.

UDP akış veri kümelerinin veya paketlerinin ulaşması garanti edilir, ancak bunu ayrı ayrı yaparlar. Ayrı ayrı gelen her paketin alınması, okunması ve oynatılması nedeniyle resim veya ses biraz gecikmeli veya sarsıntılı olabilir. Yukarıdakilerle çelişiyor gibi görünse de, fark, veri “paketleme” yönündedir. Veri bitlerinin, bu münferit harflerin ne şekilde veya ne şekilde ulaşacağı garanti edilmez. Akış verileri “toplu olarak” paketlenir ve zarflar değil kutular gönderilir. Akan veri “kutuları” daha güvenilir bir şekilde gönderilir ve istenirse teslim edilir. Standart postaya kıyasla daha yüksek bir öncelik, hava yolculuğu yerine kara ulaşımı veya onaylı posta teslimini düşünün. port nedir

Daha önce geek-konuşma konusunda başlatılmamış kişiler, artık bir bilgisayar fırtınasında artık herhangi bir bağlantı noktası almamakla övünebilir, ancak bir programın bir TCP veya bir UDP bağlantısı aracılığıyla iletilip gönderilmeyeceğini bilirler, ki bu gerçekten de ilerlemektedir.

Bağlantı Noktası Aralığı Grupları

0 – 1023 – İyi bilinen bağlantı noktası numaraları. Yalnızca Apple QuickTime, MSN, SQL Services, Gopher Services ve diğer önemli hizmetler gibi özel şirketler bu bağlantı noktası numaralarına sahiptir.

1024 – 49151 – Kayıtlı bağlantı noktaları; yazılım şirketleri tarafından belirli protokollere kaydedilebilecekleri anlamına gelir.

49152 ila 65536 – Dinamik veya özel bağlantı noktaları; yani hemen hemen herkes tarafından kullanılabilir.

Şunları da okuyabilirsiniz

0 comment
0

You may also like

Leave a Comment