Home Güvenlik ve Antivirüs Güçlü Şifreler – Nasıl Oluşturulur ve Faydaları

Güçlü Şifreler – Nasıl Oluşturulur ve Faydaları

by erenakkus

 Güçlü ve benzersiz parolalar oluşturmak için ipuçlar

Güçlü Bir Parolaya Sahip Olmak Neden Önemlidir

Güçlü bir parola, çevrimiçi hesaplarınızın çoğunun saldırıya uğramasını önleyen ana engeldir. Güncel uygulamalar olmadan, siber dolandırıcılıkların saatler içinde kolayca tahmin edebileceği şifreler kullanıyor olabilirsiniz. Kendinizi kimlik hırsızlığına ve gasp edilmeye maruz bırakmak, asla almamanız gereken bir risktir. Modern şifre hırsızlığı yöntemleriyle savaşabilecek şifreler oluşturmanız gerekecek.

Hesap kimlik bilgilerinizdeki zayıflıklar bir siber suçlunun hayali olabilir. Ancak onların başarısı sizin kabusunuz, bu nedenle şifre kırmanın kurbanı olmaktan kaçınmak için adımlar atmanız gerekecek.

Parola Güvenlik Tehditleri

Güvenliği ihlal edilmiş şifreler, siber suçlulara en kişisel hesaplarınız için açık bir kapı sağlar. Elbette, bilgisayar korsanlarının keşfedemeyeceği bir şifre oluşturmak isteyeceksiniz.

Ortalama bir kullanıcı, insan bilgisayar korsanlarını kandırmak için şifreler oluşturacaktır. Bu, bir veri hırsızlığına karşı savaşmanın akıllıca bir yoluydu . Bir suçlu, hakkınızda bulabileceği her türlü bilgiyi kullanır ve sizinkini tahmin etmek için şifrelerde ortak kalıplar kullanır. Eskiden sadece şifrelerinizdeki karakterleri değiştirebiliyordunuz ve güvenliğe “Tr1Ck” girebiliyordunuz. Ancak bilgisayar korsanları bunu fark etti.

Siber suçlular, günümüzde şifrelerinizi almak için gelişmiş teknolojiler kullanıyor. Bu önemlidir, çünkü birçok insan parolaları tahmin etmeyi zorlaştırmaya çalışır, ancak etkili algoritmaları dikkate almaz. Yazılım, parolalarınızı tahmin ederken kurnaz kullanıcı davranışını hesaba katacak şekilde tasarlanmıştır.

Bilgisayar korsanlarının hesaplarınıza girmek için kullandığı bazı yöntemler şunlardır:

Sözlük tabanlı hackler , sözlük kelimelerini ortak yollarla birleştirmek için otomatik bir program kullanır. Kullanıcılar parolaların hatırlanmasını kolaylaştırır, bu nedenle bu korsanlar bariz kalıpları taklit etmeye çalışır.

Sosyal medya ve herkese açık olarak paylaşılan kişisel bilgiler sizi kişisel olarak hedeflemek için kullanılır. Kullanıcılar genellikle şifrelerinde isimleri, doğum günlerini ve hatta favori spor takımı isimlerini içerir. Bu bilgilerin çoğu, yalnızca sosyal medyanıza göz atarak biraz zaman harcayarak ortaya çıkarılabilir.

Kaba kuvvet saldırıları , parolanızı bulana kadar olası her karakter kombinasyonunu yeniden oluşturmak için otomatik bir program kullanır. Sözlük korsanlıklarının aksine, kaba kuvvet, uzun şifreleri iyi idare etmez. Ancak bazı durumlarda kısa parolalar saatler içinde kolayca keşfedilebilir.

Kimlik avı , bilgisayar korsanına paranızı veya değerli bilgilerinizi vermeniz için baskı yapan bir dolandırıcıyı içerir. Genellikle güvenilir bir kuruluş veya tanıyor olabileceğiniz biri olarak güvenilirmiş gibi davranırlar. Kimlik avı dolandırıcıları sizi sosyal medyada arayabilir, kısa mesaj gönderebilir, e-posta gönderebilir veya mesaj gönderebilir. Ancak hileli uygulamaları, web sitelerini ve sosyal medya profillerini de kullanabilirler. Kimlik avı saldırılarına karşı korumaya ihtiyacınız olduğuna inanıyorsanız , Kaspersky Internet Security kullanmanızı öneririz.

Mevcut veri ihlalleri birçok parolayı ve diğer hassas verileri zaten açığa çıkardı . Şirketler daha sık saldırıya uğruyor ve bilgisayar korsanları kâr amacıyla çevrimiçi olarak ifşa etmek için tüm verileri alıyor. Eski şifreleri yeniden kullandıysanız bu özellikle tehdit edici olabilir, çünkü eski hesapların güvenliği ihlal edilmiş olabilir.

İnternet cihazlarınız için neden güçlü bir şifreye ihtiyacınız var

Güçlü bir şifre nasıl oluşturulur

Kendinizi en yeni bilgisayar korsanlığı yöntemlerine karşı korumak için güçlü parolalara ihtiyacınız olacak. Yani, merak ediyorsanız. “Şifrem ne kadar güçlü?” güçlü bir şifre oluşturmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

Uzun mu En az 10-12 karakterden fazlasını deneyin, ancak mümkünse daha uzun hale getirmeyi hedefleyin.

Tahmin etmek zor mu? Dizilerden (“12345” “qwerty”) kaçınmalısınız çünkü bunlar saniyeler içinde kaba kuvvetle saldırıya uğrayabilir. Ayrıca aynı nedenle yaygın sözcüklerden (“parola1”) kaçının.

Çeşitli karakter türleri kullanıyor mu? Küçük harf, büyük harf, semboller ve sayıların hepsinin şifrenizde bir yeri olabilir. Çeşitlilik, şifrenizin ne kadar öngörülemez olduğunu artırabilir.

Açık karakter ikamelerinden kaçınıyor mu ? Örneğin, “O” harfi yerine sıfır sayısını “0” kullanabilirsiniz. Bilgisayar korsanları bugünlerde bunları yazılımlarına kodluyor, bu yüzden bundan kaçının.

Yaygın olmayan kelime kombinasyonları kullanıyor mu? Beklenmedik sözcükler kullanıldığında parolalar daha güvenli olabilir. Genel kelimeleri kullanıyor olsanız bile, onları tuhaf bir sırayla düzenleyebilir ve ilgisiz olduklarından emin olabilirsiniz. Her iki yöntem de sözlük korsanlığını ortadan kaldırabilir.

Hatırlayacak mısın Size mantıklı gelen ancak bilgisayarların tahmin etmesi zor olacak bir şey kullanın. Rastgele şifreler bile kas hafızası ile hatırlanabilir ve yarı okunabilir. Ancak sizi kendi hesabınızdan kilitleyen şifreler pek yardımcı olmaz.

Daha önce kullandın mı? Parolaların yeniden kullanılması birden fazla hesabı tehlikeye atar. Her seferinde orijinal yapın.

Bilgisayarların tahmin etmesi zor olan bir kural kullanıyor mu? Bir örnek, her kelimenin ilk iki harfini sayılar ve sembollerle değiştirdiğiniz 4 harfli üç kelimeden oluşan bir parola olabilir. Bu, “ağaçlandırma” yerine “? 4ee # 2ge? 6ng” gibi görünebilir

Güvenli Parola Örnekleri

Genel olarak, güvenilir şifreler oluşturmanın iki ana yaklaşımı vardır:

Parolalar , birden çok gerçek sözcüğün birleşimine dayanır. Geçmişte, “numara” için “Tr1Ck” veya “basketbol” için “84sk37b4LL” gibi karakter değiştirme ve rastgele karakterlerin karıştırıldığı yaygın olmayan kelimeler kullanılmıştır. Algoritma korsanları artık bu yöntemi biliyorlar, bu nedenle daha iyi parolalar genellikle anlamsız bir sırayla yaygın ilgisiz kelimelerin bir karışımıdır. Bazen, yalnızca kullanıcının bildiği bir kalıpla kesilmiş ve değiştirilmiş bir cümle olabilir.

Bir parola örneği, olabilir “inek! # Taşımak? PianOh Burn” (kelimeler kullanarak inek, yanık, taşıyabilir, ve piyano .)

Parolalar şu şekilde çalışır:

Hatırlaması kolay.

Hile sözlüğü ve kaba kuvvet korsanları.

Rastgele karakter dizileri , tüm karakter türlerinin bir karışımı kullanılarak tamamen rastgeledir. Bu şifreler büyük harf, küçük harf, semboller ve kendiliğinden sırayla sayıları içerir. Karakterlerin nasıl düzenlendiğine dair bir yöntem olmadığından tahmin etmek inanılmaz derecede zordur. Bilgisayar korsanlığı yazılımlarının bile bu şifreleri bulması trilyonlarca yıl alabilir.

Rastgele bir karakter dizisi örneği “f2a_ + Vm3cV * j” olabilir (anımsatıcı, meyve 2 elma _ + VISA müzik 3 kahve VISA * jakı kullanılarak hatırlanabilir )

Rastgele karakter dizeleri şu şekilde çalışır:

Tahmin etmek neredeyse imkansız.

Hacklenmesi çok zor.

Kas hafızası ve anımsatıcılarla hatırlanabilir.

Güçlü Parola Örnekleri

Parolanızı oluştururken, örnekler süreç boyunca size yardımcı olabilir.

Güçlü bir parolanın nasıl oluşturulacağına ilişkin bazı ipuçları:

Örnek 1: IwiCcR! FOdIiNkE?

Neden güçlü kabul edilir:

Bir parola ile başlar, “Dondurma istiyorum! Kentucky’de akşam yemeği için? “

Her kelimenin ilk 2 harfini tutmak ve her ikinci harfi büyük yapmak için bir kural kullanır.

14 karakter uzunluğunda.

Özel karakterler kullanır: “!” ve “?”

Büyük ve küçük harf içerir.

Nasıl daha iyi hale getirilir:

Daha uzun hale getirmek için karakterler ekleyin.

Numaralar ekleyin.

Örnek: IwiCcR! 7fOdIiNkE? 6

Örnek 2:! HMnrsQ4VaGnJ-kK

Neden güçlü kabul edilir:

Bir şifre oluşturucu kullanılarak rastgele oluşturulur.

16 karakter uzunluğunda.

Özel karakterler kullanır: “!” ve “-“

Büyük ve küçük harfler kullanır.

Nasıl daha iyi hale getirilir:

Hatırlamak için bir anımsatıcı kullanın.

Örnek: “! HULU MUSIC somun ip skype QUEEN 4 VISA apple GOLF nut JACK – korece KOREAN “

Örnek 3: rageducksimplemoon

Neden güçlü kabul edilir:

Bir parolaya dayalı olarak, birden çok genel, ilgisiz sözcük kullanarak.

18 karakter uzunluğunda.

Nasıl daha iyi hale getirilir:

Büyük harf, küçük harf, semboller, sayılar gibi çeşitli karakterler kullanın.

Bazı karakterleri diğer türlerle değiştirin.

Örnek:! Age # Uck? Imple3Oon (Bu kuralı kullanarak: her kelimenin ikinci harfini büyük harfle yazın ve her ilk harfini bir karakterle değiştirin.)

dizüstü bilgisayarınızı bilgisayar korsanlarından ne kadar güçlü bir parola korur

Parolalar Nasıl Kullanılır ve Hatırlanır

İzlenecek çok sayıda benzersiz parolayla, bunları nasıl sakladığınıza dikkat etmeniz gerekecek.

Güvende kalmak için aşağıdakileri yapmayın:

Parolaları kağıda yazın.

Şifreleri telefonunuzun notlar uygulamasına kaydedin.

Tarayıcınızın otomatik doldurma parola koruyucusuna kaydedin.

Ancak, aşağıdaki yöntemleri kullanmak isteyeceksiniz:

En değerli hesaplarınızın tümünde iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin . Bu, başarılı bir şifre girişinin ardından ek bir güvenlik kontrolüdür. E-posta, metin, biyometrik (örn: parmak izi, yüz kimliği) veya USB güvenlik anahtarı gibi yalnızca sizin erişiminiz olan yöntemleri kullanır. 2FA, şifreniz çalınmış olsa bile sahtekarları ve meraklı gözleri hesabınızdan uzak tutar.

En önemli parolalarınızı sık sık güncelleyin. Güncellemeye karar verdiğinizde, onları gerçekten değiştirdiğinizden emin olun. Parolanızı saklamak ve yalnızca birkaç karakteri değiştirmek tehlikeli bir uygulamadır. Şifrelerinizi her ay olduğu gibi düzenli zaman aralıklarında güncellemek isteyeceksiniz. Her parolayı güncellemeseniz bile, en azından aşağıdaki hesaplar için değiştirdiğinizden emin olun:

Online bankacılık

Fatura ödemesi

Parola yöneticisi ana parolası

Sosyal medya

E-posta

Telefon sağlayıcı

Sonuç olarak, şifreniz sizin için uygunsa, muhtemelen bilgisayar korsanları için de uygun olduğunu unutmayın. Karmaşık parolalar, kendinizi korumanın en iyi yoludur.

0 comment
0

You may also like

Leave a Comment