Home ethernet kablosu Ethernet Nedir? Nasıl Çalışır

Ethernet Nedir? Nasıl Çalışır

by erenakkus

Ethernet Nedir? nasıl çalışır?

Ethernet Nedir? Ethernet, yaygın olarak kullanılan bir LAN teknolojisidir. Bu, 1970 yılında BOB tarafından icat edildi. Ancak 1980’de, (IEEE 802.3) ile standartlaştırıldı. Ethernet, cihazların bazı protokolleri kullanarak bir LAN (Yerel Alan Ağı) içinde birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olan bir teknolojidir . Aşağıdaki özelliklerden dolayı LAN’da yaygın olarak kullanılan bir teknolojidir:

Uygulaması çok kolay
Ethernet, sorun gidermeyi çok kolaylaştırır
Mevcut teknolojilerin bazıları gibi yeni teknolojilere kolayca yükseltilebilir: Hızlı Ethernet, Gigabit Ethernet
Hem Veri Bağlantısı (Katman 2) hem de Fiziksel Katman (Katman 1) üzerinde çalışır.

Ethernet, paylaşılan ortamı kullanır ve yüksek bir veri çarpışma olasılığına sahiptir. Ethernet, çarpışma algılaması için kablolu olarak CSMA / CD’yi (taşıyıcı algılama çoklu erişim / çarpışma algılama) kullanır. Ethernet’te çakışma meydana geldiğinde, tüm ana bilgisayarları ve paketleri geri döner ve rastgele bir süre bekler ve ardından verilerle yeniden dener.

 Ethernet nedir ve neden kullanılır?

Ethernet, LAN (Yerel Alan Ağı) arasında veri paylaşımı için kullanılan teknolojidir . Ethernet, paylaşılan ortamı kullanır ve yüksek bir veri çarpışma olasılığına sahiptir.

Geleneksel Ethernet, ’10Base-T’ özelliğini kullanıyordu. Hayır. 10 ‘, veri iletimi için 10MB / s hızı gösterir. ‘Taban’, Temel Bant anlamına gelir. ‘T’, Kalın Ethernet anlamına gelir. 10MB / s veri aktarım hızı sağlar ve koaksiyel kablo ve RJ-45 konektörlü CAT-5 Twisted çifti kullanır. Ethernet, 100 m’ye kadar segment uzunluğu ile yıldız topolojisini takip eder. Tüm cihazlar hub / anahtara bağlıdır .

Ethernet konektörü , 48 bit MAC adresi ile donatılmış bir ağ arayüz kartıdır.

Ethernet Türleri – Ethernet Nedir
Hızlı internet
Gigabit Ethernet
10-Gigabit Ethernet
Hızlı internet

Ethernet Nedir? Ethernet, yaygın olarak kullanılan bir LAN teknolojisidir. Bu, 1970 yılında BOB tarafından icat edildi. Ancak 1980'de, (IEEE 802.3) ile standartlaştırıldı. Ethernet, cihazların bazı protokolleri kullanarak bir LAN (Yerel Alan Ağı) içinde birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olan bir teknolojidir . Aşağıdaki özelliklerden dolayı LAN'da yaygın olarak kullanılan bir teknolojidir:

Ethernet Nedir? Ethernet, yaygın olarak kullanılan bir LAN teknolojisidir. Bu, 1970 yılında BOB tarafından icat edildi. Ancak 1980’de, (IEEE 802.3) ile standartlaştırıldı. Ethernet, cihazların bazı protokolleri kullanarak bir LAN (Yerel Alan Ağı) içinde birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olan bir teknolojidir . Aşağıdaki özelliklerden dolayı LAN’da yaygın olarak kullanılan bir teknolojidir:

Gelişen yazılım ve donanım teknolojileri ihtiyacını karşılamak için Ethernet, kendisini hızlı Ethernet olarak genişletti. IEEE 803.2, hızlı ethernet’i standartlaştırır.

UTP, Optik Fiber, Kablosuz üzerinde çalıştırılabilir. Hızlı Ethernet, 100MB / sn’ye kadar hız sağlar. IEEE 803.2’de ‘100Base-T’ olarak standartlaştırılmıştır. Ethernet ana bilgisayarları arasında kablolu ortam paylaşımı için yalnızca CAT-5 Twisted pair kablo ve CSMA / CD tekniğini kullanır.

CSMA / CA (Carrier Sense Multiple Access / Carrier Avoidance) kablosuz içindir. Fiber üzerinde hızlı Ethernet, ‘100Base-FX’ altında tanımlanır. Yarım çift yönlü mod kullanır. Çok modlu fiberler üzerinden tam çift yönlü olarak 2000 m’ye kadar maksimize edebilir.

Gigabit Ethernet

1995 yılında piyasaya sürüldükten sonra, Hızlı Ethernet, Giga Ethernet piyasaya sürülene kadar yalnızca 3 yıl boyunca yüksek hızlı Ethernet statüsünün tadını çıkardı. 100Base-T’de IEEE 802.3ab’de 1GBASE-T ve 1000Base-FX için IEEE 802.3ah olarak standardize edilmiştir.

Gigabit Ethernet Hızı 1GB / sn’dir

CAT-5, CAT-5E ve CAT-6 kabloları kullanır.

10 Gigabit Ethernet

10 Gigabit Ethernet, 2007 yılında tanıtılan ethernet’in en hızlı hızıdır. IEEE 802.3ae-2002 standardında 10GBASE-T olarak standardize edilmiştir. 10 Gigabit Ethernet, tam çift yönlü modu kullanır. Yarı çift yönlü modu desteklemiyor, bu da CSMA / CD’ye ihtiyaç duymadığı anlamına geliyor.

10 Gigabit Ethernet, mevcut bir ağ içinde kolayca kurulabilir. Akımı fiber optik kabloya bağlar ve bükümlü çift bakırla da uyumlu olması beklenir.

10 Gigabit Ethernet hızı 10GB / sn’dir

Ethernet Kablosu Nedir?

Ethernet Kablosu, neredeyse her yerde veri alışverişi için kullanılan en yaygın ethernet kablosu türlerinden biridir. Çünkü hem uygun maliyetli hem de yüksek hızda veri aktarımı yapabiliyor.

LAN ve Ethernet aynı mı?

LAN, bir kat, ev, bina vb. İçinde bağlanan bir dizi sistemin ağını ifade eden Yerel Alan Ağıdır. Ancak Ethernet, bu sistemlerin bağlanmasına yardımcı olan teknolojidir.

Her varyantın hız ve standartlarda farklılık göstermesi gibi, kendi farklı işlevlerine sahip farklı kablo türleri vardır. Ethernet Kablosu, farklı renk koduna sahip 8 tele sahiptir.

Ethernet kabloları hız farkına göre farklı Kategorilere (CAT) ayrılır. Örneğin: – CAT5, verileri 10Mbps ile 100Mbps arasında aktarabilir.

Ethernet Vs İnternet

Ethernet yalnızca LAN içinde çalışır ve çok nadir durumlarda MAN’da da çalışabilir. Bilgisayarların verileri birbirleri arasında aktarmasına izin veren teknolojidir. Ethernet, bir kuruluş için kapalı bir ağ olduğundan oldukça güvenlidir.

Ancak İnternet, dünyadaki her bilgisayarı birbirine bağlayan devasa küresel ağdır. Farklı LAN, WAN, MAN’dan milyonlarca bilgisayar internete bağlı. İnternet güvenli değildir çünkü dünya çapındaki kullanıcıların neredeyse çoğu internete bağlıdır ve bu dijital dünyada her şeyi paylaşabilir. Yani, oldukça güvensiz.

Ethernet ve İnternet arasındaki temel fark , Ethernet’in LAN’da çalışması ve İnternet’in WAN’da çalışmasıdır . ve Ethernet güvenlidir ve İnternet güvensizdir .

Ethernet ve WiFi arasındaki fark nedir?
Ethernet, verileri bir uçtan diğerine aktarmak için kabloyu kullanır, ancak WiFi’nin verileri aktarmak için herhangi bir kabloya ihtiyacı yoktur. Verileri kablosuz olarak paylaşır.

Anasayfaya Dönmek İçin Tıklayın
 
0 comment
0

Leave a Comment