Home deep web internetin karanlık yüzü Derin (Karanlık) Web’deki Siber Tehditler ve Tehlikeler

 Dark Web – Karanlık Web – Deep Web

İnternet çok büyük. Milyonlarca web sayfası, veritabanı ve sunucunun tümü haftanın yedi günü, günde 24 saat çalışır. Ancak Google ve Yahoo gibi arama motorları kullanılarak bulunabilen sözde “görünür” İnternet, buzdağının sadece görünen kısmı. Yüzeyin altında, tüm web sitelerinin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturan Deep Web var. ZDNet’in belirttiği gibi , aslında, bu gizli Web o kadar büyük ki, herhangi bir anda tam olarak kaç sayfanın veya sitenin etkin olduğunu keşfetmek imkansızdır. Bu Web bir zamanlar bilgisayar korsanlarının, kolluk kuvvetlerinin ve suçluların vilayeti idi. Bununla birlikte, şifreleme ve anonimleştirme tarayıcı yazılımı Tor gibi yeni teknoloji, artık ilgilenen herkesin derinlere dalmasını mümkün kılıyor.

Derin / Karanlık Web’i Tanımlama

Görünmeyen Web’i çevreleyen birkaç terim vardır, ancak alışılmışın dışına çıkmayı planlıyorsanız, bunların nasıl farklı olduğunu bilmeye değer. PC Danışmanına göre , “Derin Web” terimi, arama motorları tarafından tanımlanamayan tüm Web sayfalarını ifade eder. Bu arada “Karanlık Web”, suç amaçlı veya yasa dışı içeriğe sahip siteleri ve kullanıcıların yasa dışı mal veya hizmetleri satın alabilecekleri “ticaret” sitelerini ifade eder. Başka bir deyişle, Deep, Dark Web de dahil olmak üzere doğru yazılımla hala erişilebilen yüzeyin altındaki her şeyi kapsar. Ayrıca, Tor kullanıyor olsanız bile herkese açık İnternet bağlantıları üzerinden kullanılamayan siteleri ve veritabanlarını ifade eden üçüncü bir terim olan “Karanlık İnternet” vardır. Sıklıkla,

Pek çok haber kaynağı “Deep Web” ve “Dark Web” i birbirinin yerine kullansa da, Deep’in büyük kısmının aslında zararsız olduğunu belirtmek gerekir. İncelenen blog gönderilerinden Web sayfasının yeniden tasarlanmasına kadar, çevrimiçi bankacılık yaparken eriştiğiniz sayfalara kadar her şey Deep’in bir parçasıdır ve bilgisayarınız veya genel olarak güvenliğiniz için hiçbir tehdit oluşturmaz. As CNN Money göstermektedir, büyük arama motorları balıkçı tekneleri gibi olduğunu yüzeye yakın sadece “yakalamak” web siteleri can. Akademik dergilerden özel veri tabanlarına ve daha yasadışı içeriğe kadar her şey ulaşılamaz.

Giriş

Deep Web’e erişmek isteyen çoğu kişi, başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri Deniz Araştırma Laboratuvarı tarafından geliştirilmiş bir hizmet olan Tor’u kullanır. Tor’u Google Chrome veya Firefox gibi bir Web tarayıcısı olarak düşünün. Ana fark, bilgisayarınız ile Web’in derin kısımları arasındaki en doğrudan yolu almak yerine, Tor tarayıcısının “düğümler” olarak da bilinen rastgele bir şifreli sunucu yolunu kullanmasıdır. Bu, kullanıcıların eylemlerinin izlenmesinden veya tarayıcı geçmişlerinin ifşa edilmesinden korkmadan Deep Web’e bağlanmasına olanak tanır. Deep’teki siteler de anonim kalmak için Tor’u (veya I2P gibi benzer bir yazılımı) kullanır, bu da onları kimin çalıştırdığını veya nerede barındırıldığını bulamayacağınız anlamına gelir.

Birçok kullanıcı artık hem genel İnternet’e hem de Deep’e göz atmak için Tor’dan yararlanıyor. Bazıları devlet kurumlarının ve hatta İnternet Servis Sağlayıcılarının (ISS’ler) çevrimiçinde neye baktıklarını bilmelerini istemezken, diğerlerinin çok az seçeneği vardır – katı erişim ve kullanım yasalarına sahip ülkelerdeki kullanıcıların, eğer Tor istemcilerini ve sanal özel ağları (VPN’ler) kullanırlar. Aynı şey, gerçek kimlikleri keşfedilirse tepkiden korkan hükümet eleştirmenleri ve diğer açık sözlü savunucular için de geçerlidir. Elbette, anonimlik karanlık bir tarafı da beraberinde getiriyor çünkü suçlular ve kötü niyetli bilgisayar korsanları da gölgelerde çalışmayı tercih ediyor.

Kullanım ve Kötüye Kullanım

Bazı kullanıcılar için Deep Web, yerel kısıtlamaları aşma ve kendi yerel alanlarında bulunmayabilecek TV veya film hizmetlerine erişim fırsatı sunar. Diğerleri korsan müzik indirmek veya henüz sinemalarda olmayan filmleri kapmak için derinlere iniyor. Bu arada, Web’in karanlık ucunda, işler korkutucu, müstehcen ve sadece … garipleşebilir. The Guardian’ın belirttiği gibiÖrneğin, kredi kartı verileri Dark Web’de kayıt başına sadece birkaç dolar karşılığında mevcutken, ZDNet, nereye bakacağınızı biliyorsanız, sahte vatandaşlık belgelerinden pasaportlara ve hatta profesyonel tetikçilerin hizmetlerine kadar her şeyin mevcut olduğunu belirtiyor. İlgili taraflar ayrıca kişisel bilgileri ele geçirebilir ve bunları sıradan İnternet kullanıcılarına şantaj yapmak için kullanabilir. Gerçek adlar, adresler ve telefon numaraları dahil olmak üzere büyük miktarda hesap verisi olan son Ashley Madison hackini düşünün, Dark Web’de satışa çıktı. Bu, Dark Web’in karanlık sularında gezinmeseniz bile, düzenli olarak kullandığınız siteler saldırıya uğrarsa şantaj (veya daha kötüsü) riskiyle karşı karşıya olabileceğinizi kanıtlıyor.

Yasadışı uyuşturucular da Dark Web’de popüler bir çekicidir. Motherboard’un belirttiği gibi , kapatılan, değiştirilen, tekrar kapatılan ve ardından yeniden markalandırılan uyuşturucu pazarı İpek Yolu, ilgili taraflara her türden maddeyi sunmaktadır. Bu arada Business Insider , bir DIY vazektomi kiti ve saat 3’te NYC ankesörlü telefona cevap veren “avcı” ile sonuçlanan sanal bir çöpçü avı gibi Deep’te bulabileceğiniz bazı garip şeyleri ayrıntılarıyla anlatıyor.

Gerçek Riskler

Hem kullanıcılar hem de web siteleri tarafından şifreleme ve anonimleştirme araçlarının kullanılması sayesinde, Karanlıkta neredeyse hiçbir kanun yaptırımı yoktur. Bu, her şey – iyi zevk ve genel ahlak sınırlarının çok dışındaki materyal bile – çevrimiçi olarak bulunabileceği anlamına gelir. Bu, izleyiciyi ömür boyu yaralayabilecek saldırgan, yasa dışı “yetişkinlere uygun” içeriği içerir. Yeni bir KabloluÖrneğin makale, Dark Web hitlerinin yüzde 80’inin pedofili ve çocuk pornografisine bağlı olduğunu bildiriyor. Burada, bir mahremiyet cenneti olarak Karanlık kavramı zayıflıyor ve Derin’e gitmeyi seçerseniz, çocukların veya diğer aile üyelerinin tökezleme riskiyle karşı karşıya kalmaması için her zaman Tor özellikli cihazınıza erişimi kısıtlayın. kimsenin görmemesi gereken bir şeyin karşısında. Eğer ilgileniyorsanız Deep Web’i ziyaret edin, ancak kendinize bir iyilik yapın: Çocukların yanına yaklaşmasına ve dikkatlice yürümesine izin vermeyin – bu çok uzun bir yol.

0 comment
0

You may also like

Leave a Comment