Home ddos DDOS Saldırısı Nedir? – DDOS anlamı nedir?

DDOS Saldırısı Nedir? – DDOS anlamı nedir?

by erenakkus

 Dağıtılmış Ağ Saldırıları genellikle Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırıları olarak adlandırılır. Bu tür bir saldırı, bir şirketin web sitesini etkinleştiren altyapı gibi, tüm ağ kaynakları için geçerli olan belirli kapasite sınırlarından yararlanır. DDoS saldırısı, web sitesinin birden fazla isteği işleme kapasitesini aşmak ve web sitesinin düzgün çalışmasını engellemek amacıyla saldırıya uğrayan web kaynağına birden fazla istek gönderir.

DDoS saldırıları için tipik hedefler şunları içerir:

  • İnternet alışveriş siteleri
  • Çevrimiçi kumarhaneler
  • Çevrimiçi hizmet sağlamaya bağlı olan herhangi bir işletme veya kuruluş

DDoS saldırısı nasıl çalışır?

Ağ kaynakları – web sunucuları gibi – aynı anda hizmet verebilecekleri istek sayısı için sınırlı bir sınıra sahiptir. Sunucunun kapasite sınırına ek olarak sunucuyu İnternete bağlayan kanalın da sınırlı bir bant genişliği / kapasitesi olacaktır. İstek sayısı altyapının herhangi bir bileşeninin kapasite sınırlarını aştığında, hizmet düzeyi muhtemelen aşağıdaki yollardan biriyle etkilenecektir:

  • Taleplere yanıt normalden çok daha yavaş olacaktır.
  • Bazı – veya tüm – kullanıcıların istekleri tamamen göz ardı edilebilir.

Genellikle, saldırganın nihai amacı, web kaynağının normal işleyişinin tamamen engellenmesidir – toplam ‘hizmet reddi’. Saldırgan, saldırıyı durdurmak için de ödeme talep edebilir. Bazı durumlarda, bir DDoS saldırısı, bir rakibin işini gözden düşürme veya ona zarar verme girişimi bile olabilir.

DDoS saldırısı gerçekleştirmek için Botnet ‘zombi ağı’ kullanmak

Siber suçlu, kurban kaynağına çok fazla sayıda istek göndermek için, genellikle suçlunun bulaştığı bilgisayarlardan oluşan bir ‘zombi ağı’ kurar. Suçlu, zombi ağındaki virüs bulaşmış her bilgisayarın eylemleri üzerinde kontrole sahip olduğundan , saldırının büyüklüğü kurbanın web kaynakları için çok zor olabilir.

Günümüz DDoS tehditlerinin doğası

2000’lerin başından ortalarına kadar, bu tür suç faaliyetleri oldukça yaygındı. Ancak başarılı DDoS saldırılarının sayısı azalmaktadır. DDoS saldırılarındaki bu düşüş muhtemelen aşağıdakilerden kaynaklanmış olabilir:

  • Tüm dünyada suçluların tutuklanmasıyla sonuçlanan polis soruşturmaları
  • DDoS saldırılarına karşı başarılı olan teknik karşı önlemler
0 comment
0

You may also like

Leave a Comment