Home Güvenlik ve Antivirüs Çalınan Mail Adresimi Nasıl Geri Alabilirim

Çalınan Mail Adresimi Nasıl Geri Alabilirim

by erenakkus

 Siber suçlular tarafından ele geçirilen e-postalar, kişisel veriler ve diğer tüm hesaplarınıza erişim için altın madenidir. Çevrimiçi bankacılıktan federal vergilere kadar her şeyi e-postalarımızla ilişkilendirdiğimizi düşünürsek, bir saldırıdan kurtarma işlemi son derece zamana duyarlıdır. Kimliğinize, mali durumunuza verilen zararı en aza indirmek ve çevrenizdekileri korumak istiyorsanız hızlı ve dikkatli davranmanız gerekir.

Muhtemelen burada, “e-postam ele geçirildi, nasıl düzeltebilirim?” Diye soruyorsunuz. Biraz daha şanslıysanız, saldırıya uğrayıp uğramadığınızdan tam olarak emin olamayabilirsiniz. “Birisinin e-posta hesabıma girip girmediğini nasıl anlarım?” Diye sorsanız bile Kaspersky size yardımcı olabilir.

Göre Radicati 2019 Email İstatistik Raporu , dünya çapında e-posta kullanıcı sayısı neredeyse 4,3 milyar Dahası 2023 yılında ulaşmak için ayarlanır raporda, kullanıcıların toplu olarak 293’lük bir ortalama yukarı, günde 347 milyar iletileri göndermek ve almak olacağını öngördü E-postanın her yerde bulunan doğası ve sürekli büyümesi, hesaplarınızı bilgisayar korsanları için cazip bir hedef haline getiriyor. Saldırıya uğramış bir e-posta hesabının kurbanı olursanız, durumu düzeltmek için yapmanız gerekenler burada.

1. Antivirüs Programınızı Çalıştırın

FTC’nin saldırıya uğramış e-postayla ilgili kılavuzunda belirtildiği gibi , hesabınız saldırıya uğrarsa yapmanız gereken ilk şey, uçtan uca bir antivirüs taraması çalıştırmaktır.

Yalnızca tüm kötü amaçlı yazılım türlerini değil ( saldırı tanımlandıktan sonra bile tuş vuruşlarınızı izleyebilecek olan Truva atları , casus yazılımlar ve tuş kaydediciler dahil ) ve potansiyel olarak istenmeyen uygulamaları belirlemek ve ortadan kaldırmak için “hızlı tarama” ayarını derin bir tarama lehine atlayın .

Bilgisayar korsanları, arkadaşlarınıza utanç verici mesajlar gönderebilmek için yalnızca hesabınıza erişmek istemiyorlar – sizi dolandırmanın veya kredi kartı sahtekarlığı yapmanın yollarını arıyorlar. Örneğin, bilgisayar korsanları düzenli olarak banka havalesi yoluyla para gönderen işletmeleri hedef alır. Bir e-posta hesabının güvenliği ihlal edildiğinde, kendi yetkisiz transferlerini gönderebilirler.

Göre FBI İnternet Suçları Şikayet Merkezi , işletmeler gemide personel ağ yerinde koruma ve IT olmasına rağmen son iki yılda en fazla 747 $ milyon maruz kaybı gördü.

E-posta hesaplarınıza gelince, ne kadar erken antivirüs taraması yaparsanız o kadar iyidir. Döngünün yeniden başlatılmasını önlemek için diğer hassas bilgilerinizi değiştirmeden önce temiz olduğunuzdan emin olmanız önemlidir.

2. Parolalarınızı Değiştirin

Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım olmadığında, şifrenizi değiştirme zamanı. Hesabınıza erişimi kaybettiyseniz, doğrudan e-posta sağlayıcısıyla iletişime geçmeniz, kim olduğunuzu kanıtlamanız ve bir şifre sıfırlama istemeniz gerekebilir.

Eski şifrenizden önemli ölçüde farklı olan yeni bir şifre seçin ve tekrar eden karakter veya sayı dizileri içermediğinden emin olun. Adınız, doğum gününüz veya benzeri kişisel bilgilerinizle bariz bağları olan şifrelerden uzak durun. Bilgisayar korsanları bu bilgileri kolayca bulabilir ve genellikle hesabınıza erişmek için ilk kaba kuvvet girişimlerinde kullanabilir.

Şifreniz her hesap için benzersiz , karmaşık (yani harflerin, sayıların ve özel karakterlerin karışımı) ve en az 15 karakter uzunluğunda olmalıdır. Yeni şifreler oluşturma veya tüm yeni karmaşık şifrelerinizi yönetme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, bunları güvenli bir şekilde kaydetmek için güvenli bir şifre yöneticisi kullanın.

3. Diğer Çevrimiçi Hizmetlerle İletişime Geçin

Parolalarınızı diğer çevrimiçi hesaplarla değiştirmek de çok önemlidir. Amazon, Netflix, kredi kartı şirketleri ve hatta yerel kütüphane gibi ödeme tabanlı hesapların sıfırlanması gerekiyor. Bilgisayar korsanlarının bu hesapların güvenliğini ihlal etmesini önlemek için her parolanızı güncellediğinizden emin olun.

Bu diğer hesapları güvende tutmak önemlidir. İkincil hizmetler sonuçta bu güvenlik ihlallerinde çok daha değerli hedeflerdir . Örneğin, dolandırıcı şifrenizi sıfırlamak için gereken bilgileri bulursa, banka hesabınız kolayca bir sonraki giriş olabilir.

Yine, her site için benzersiz bir şifre kullandığınızdan emin olun. Birden fazla site için aynı şifreyi kullanırsanız, takip ihlalleri riski artar.

Bu riski daha da azaltmak için e-postanız veya sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla kolaylaştırılmış girişlerden kaçınılmalıdır . Ancak, hesabınızda doğrudan bağlantılı çevrimiçi satıcılara yönlendiren e-postalarınız varsa, çeşitli parolalar bile yeterli olmayabilir.

4. Tanıdığınız Kişileri Bildirin

E-postanız saldırıya uğrarsa ne yapacağınızı düşünürken, kişi listenizi de korumanız gerekeceğini unutmayın. Arkadaşlarınıza, ailenize ve e-posta kişi listenizdeki diğer kişilere saldırıya uğradığınızı söylemeniz iyi bir fikirdir.

Saldırganların hesabınızın kontrolüne sahip olduğu dönemde, tanıdığınız herkese düzinelerce hatta yüzlerce kötü amaçlı yazılım yüklü e-posta gönderebilirlerdi. Bu tür bir kimlik avı saldırısı , karşılığında yeni bir kurban grubuna erişim sağlar.

Arkadaş listelerinizi diğer platformlarda da bilgilendirmelisiniz. E-posta, saldırganların kişilerinizi tuzağa düşürmek için izledikleri yollardan yalnızca biri olabilir. Sosyal medyanızı veya mesajlaşma uygulamalarınızı ihlal ederlerse, bunların her birinden sahte mesajlar gönderilebilir.

Kişilerinizi uyarmak, kendi cihazlarının temiz ve etkilenmemiş olmasını sağlamak için adımlar atmalarına olanak tanır.

5. Güvenlik Sorularınızı Değiştirin

Şifreniz en olası saldırı yolu olsa da, bilgisayar korsanlarının güvenlik sorularınızı yanıtladıktan sonra hesabınıza girmesi de mümkündür.

Güvenlik sorularına yanlış yanıtlar kullanarak , bir bilgisayar korsanının tekrar içeri girme şansını ortadan kaldırabilirsiniz. Sizin için akılda kalıcı olduklarından, ancak sosyal medya gönderileriniz veya diğer herkese açık bilgiler aracılığıyla keşfedilmeyeceklerinden emin olun. Son Google araştırmasına göre, birçok kullanıcı genel güvenlik sorularına aynı cevabı seçiyor. Örneğin, Amerikalı kullanıcıların yaklaşık% 20’si “En sevdiğiniz yemek nedir?” Sorusuna “pizza” cevabını verdi.

Birçok sağlayıcının oturum açma bilgilerinizi ve şifre sıfırlamalarınızı korumak için izin verdiği çok faktörlü kimlik doğrulamayı kullandığınızdan emin olun . E-postanızı daha fazla korumak için bu kimlik doğrulama, ikincil e-posta adreslerini veya metin mesajlarını kullanır. Tek başına güvenlik soruları yeterli olmadığından bu yöntemi kullanın.

6. Saldırıyı Bildirin

Henüz yapmadıysanız, e-posta sağlayıcınızla iletişime geçin ve saldırıyı bildirin. Saldırıya uğramış e-postanız erişiminizi kaybetmenize neden olmasa bile bu önemlidir. Bir saldırıyı bildirmek, sağlayıcıların dolandırıcılığa dayalı davranışları izlemesine yardımcı olur. Bir saldırı bildirdiğinizde, sağlayıcının güvenliklerini iyileştirmesine yardımcı olarak kendinizi ve diğerlerini gelecekteki tehditlerden korursunuz.

Ek olarak, e-posta sağlayıcınız saldırının kaynağı veya doğası hakkında ayrıntılar sunabilir. İhlalin daha büyük olduğunu ve sahip olabileceğiniz diğer hizmetleri etkilediğini fark edebilirsiniz.

7. Yeni bir E-posta Hesabı Oluşturun

Bazen kaldığın yerden devam etmeye değmez. Hatırlamak için bir dakikanızı ayırın: Bu e-posta daha önce saldırıya uğradı mı? Sağlayıcınız aldığınız spam miktarını azaltmak için adımlar atmıyor mu? Geçiş zamanı gelmiş olabilir.

E-postalarınız için varsayılan şifreleme sunan bir hizmet arayın . Veri şifreleme , sağlayıcının sunucuları ihlal edilirse özel e-postalarınızın gizli kalmasına yardımcı olur. Bilgisayar korsanları, uygun güvenlik anahtarı olmadan bu verilerin kilidini açamaz.

Yüksek puanlı müşteri hizmetleri , yeni bir e-posta sağlayıcısı arıyorsanız, aramanız gereken başka bir özelliktir. Bir sorun olması durumunda, durumunuzu çözmek için sizinle sorunsuz bir şekilde çalışabilmelidirler.

8. Kredi Kuruluşlarıyla İletişime Geçin

Bilgisayar korsanlarının erişimi genellikle basit bir e-posta saldırısının gösterdiğinden çok daha fazladır. TransUnion veya Equifax gibi kredi raporlama kurumlarına ulaşıp, saldırıya uğradıktan sonraki aylarda hesaplarınızı izlemelerini istemek iyi bir fikirdir.

Yakın zamanda sizinle iletişime geçtiyseniz veya şüpheli adlandırılmış e-postalara yanıt verdiyseniz, bunu da not edin. Dolandırıcılar, hesaplarınızı dolandırmaya ve kredi kartınızla alışveriş yapmaya başlamadan önce kişisel iletişim kurmaya ve sizi kişisel bilgilerinizi paylaşmaya ikna etmeye çok daha meyillidir. Dolandırıcılar, kişisel bir dokunuşun onları genellikle spam savunmasının ilk hattından geçirdiğini bilir.

9. Kimlik Koruma Seçeneklerinizi Düşünün

Saldırıya uğradıysanız, dikkate almaya değer bir başka fikir de bir kimlik koruma hizmetidir. Bu hizmetler genellikle gerçek zamanlı e-posta ve çevrimiçi perakende hesap izleme sunar. Ek olarak, normalde bir kimlik hırsızlığı durumunda kredi puanı raporlama ve kişisel yardım sunarlar.

Bu tür bir korumayla ilişkili olarak genellikle önemli bir maliyet söz konusu olduğundan, sağlam bir geçmişe sahip şirketleri aradığınızdan emin olun . Kişisel verilerinizi arayan kılık değiştirmiş bir hacker dolandırıcılığı değil, yasal bir hizmet kullandığınızdan emin olun.

Ek olarak, hesap izleme hizmetleriyle birlikte siber güvenlik yazılımı kullanmayı düşünün. Genişletilmiş internet güvenliği paketleri , çevrimiçi hesaplarınızı veri ihlallerine karşı izleme eğilimindedir. Genellikle bir sızıntı veya bilgisayar korsanlığı durumunda size tam destek ve rehberlik sağlarlar.

10. Tamamen Güvende Olun

Saldırganların, cihazlarınıza bulaşmak için platformlar arasındaki boşluğu atlamadığından emin olmak için dizüstü bilgisayarınız, tabletiniz ve akıllı telefonunuz dahil tüm bağlı cihazlarda bir virüsten koruma taraması çalıştırın .

Kişisel verilerinizi de içerebileceğinden, bulutu korumak için de adımlar atın . Parolalarınızı değiştirin, sağlayıcılarınızı bilgilendirin ve hatta bulut verilerinizi ve yedeklerinizi bir anti-virüs taramasıyla temizlemeyi düşünün. Tüm bu önlemler size daha fazla gönül rahatlığı sağlayabilir.

Temel antivirüs koruması Yükseltme için tam zamanlı Internet güvenlik koruması değil zaten varsa. Yeni, bilinmeyen tehditleri proaktif olarak engelleyen ve çevrimiçi eylemlerinizi aktif olarak koruyan bir hizmet arayın.

Saldırıya uğramış e-postayı nasıl düzelteceğinizi öğrendikten sonra kendinizi savunmak çok daha kolay hale gelir. E-postanızın saldırıya uğradığını keşfederseniz, kontrolü geri almak ve gelecekteki sorunları önlemek için bu 10 adımı izleyin.

Şunları da okuyabilirsiniz


0 comment
0

You may also like

Leave a Comment