Home Güvenlik ve Antivirüs Bir iPhone’dan virüs nasıl kaldırılır?

Bir iPhone’dan virüs nasıl kaldırılır?

by erenakkus

iPhone’dan virüs nasıl kaldırılır?

İPhone’unuz kötü davranıyor mu? Bir virüs olabilir. İPhone virüsleri nadir görülse de, bu popüler telefon markası tamamen bağışık değildir. İPhone’unuzda virüs olabileceğini düşünüyorsanız, doğru sayfadasınız.

İPhone’lar virüs kapabilir mi?

Neyse ki Apple hayranları için iPhone virüsleri son derece nadirdir, ancak duyulmamış değildir.

Genel olarak güvenli olmakla birlikte, iPhone’ların virüslere karşı savunmasız hale gelmesinin yollarından biri, “jailbreak’li” oldukları zamandır.

Bir iPhone’u jailbreak yapmak, biraz onun kilidini açmak gibidir – ancak daha az meşru. Normalde aygıt üzerindeki yazılımın çalışmasını sınırlayan güvenlik kısıtlamalarını aşan kök ayrıcalıklarının elde edilmesini içerir. Apple, jailbreak işlemiyle ilgili sorunları ele alıyor ve iPhone’larda gerçekleşmesine izin veren güvenlik açıklarını düzeltmeye çalışıyor.

İPhone’ların arka sokak uygulaması, kullanıcılara işletim sistemi üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Örneğin, sistemin görünümünü özelleştirme, önceden yüklenmiş uygulamaları silme ve App Store dışındaki yerlerden uygulama indirme yeteneği.

Bu çekici gelebilir ancak iPhone’unuzu jailbreak yapmak onu daha az güvenli hale getirebilir – jailbreak’li iPhone’ları etkileyen kötü amaçlı programlar olmuştur.

Öyleyse, “iPhone’lar virüs kapabilir mi?” ‘genellikle değildir’, iPhone’ların nadiren de olsa (ve hapse girmişlerse daha büyük olasılıkla) virüs kaptıkları bilinmektedir.

İPhone kullanıcılarının karşılaşabileceği diğer güvenlik tehditleri hakkında daha fazla bilgiyi iPhone’daki Güvenlik Açıkları makalemizde bulabilirsiniz .

İPhone virüsleri neden bu kadar nadir?

Virüsler, kendilerini çoğaltan kötü amaçlı bilgisayar kodu parçalarıdır. Bir sisteme yayılırlar ve hasara neden olabilir ve verileri silebilir veya çalabilirler.

Bir bilgisayar virüsünün yayılabilmesi için, sistemi oluşturan çeşitli programlarla iletişim kurabilmesi gerekir. Ancak iPhone’un kullandığı işletim sistemi bunu zorlaştırıyor.  

Bunun nedeni, Apple’ın işletim sisteminin her uygulamanın ayrı bir sanal alanda çalışacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Esasen, uygulamalar arasındaki etkileşimler kısıtlanır ve virüsün yayılmasını zorlaştırır.

Buna ek olarak, Apple kullanıcılarının indirdiği tüm uygulamaların App Store’dan indirilmesi gerekir ve Apple’ın tüm uygulamaları için sıkı bir inceleme süreci vardır. Bu nedenle, kötü amaçlı yazılım bulaşmış herhangi bir uygulamanın indirilebilir hale gelmesi inanılmaz derecede düşük bir ihtimaldir.

İPhone’unuzda virüs var mı?

İPhone’unuz garip davranıyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla:

Güncellenmesi veya silinmesi gereken hatalı bir uygulama var

Telefonunuzun hafıza alanı doluyor

Pilinizin değiştirilmesi gerekiyor

Bir virüsün neden olduğu sorun çok nadirdir. Yine de neye dikkat edileceğini bilmek akıllıca olacaktır. İPhone’unuzda virüs olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki evet / hayır sorularını yanıtlayın:

Cihazınızda jailbreak var mı?

İPhone’unuz jailbreak’liyse, virüslere karşı daha savunmasızdır.

Bilmediğiniz uygulamalar var mı?

Tanıdık olmayan uygulamalar kötü amaçlı yazılım belirtisi olabilir. Tanımadıklarınızı kaldırın.

Uygulamalarınız defalarca kilitleniyor mu?

Bu sebepsiz yere gerçekleştiğinde, telefonunuza kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabileceği anlamına gelir.

Veri kullanımınız arttı mı?

Telefonunuzu farklı şekilde kullanmanızın açıklamadığı artan veri kullanımının nedeni kötü amaçlı yazılım olabilir.

Telefon faturanız arttı mı?

Bazı kötü amaçlı yazılımlar, premium hizmetlere mesajlar gönderir. Beklenmedik derecede büyük bir faturanız varsa, bunun nedeni kötü amaçlı yazılım olabilir.

Tarayıcınız kapalıyken açılır pencereler görüyor musunuz?

İPhone’unuzla her şey yolundaysa bu olmamalıdır. Tarayıcınız kapalıyken görünen pop-up’lar kötü amaçlı yazılımın bir işaretidir.

Piliniz çabuk bitiyor mu?

Kötü amaçlı yazılım pilinizi tüketebilir. Şarjınız bitmeye devam ederse, telefonunuza virüs bulaşabilir.

Telefonunuz aşırı ısınıyor mu?

Telefonunuz normalden daha fazla ısınıyorsa, bu bir kötü amaçlı yazılım etkinliği belirtisi olabilir.

İPhone’unuzdan virüs nasıl kaldırılır

İPhone’unuza virüs bulaştığını mı düşünüyorsunuz? Virüs bulaşmışsa, iPhone’unuzdaki bir virüsü manuel olarak nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Şüpheli görünen uygulamaları silin

Tanımadığınız veya sorunun başladığı sırada indirdiğiniz tüm uygulamaları silin.

Verilerinizi ve geçmişinizi temizleyin

“Ayarlar” içinde “safari” ye gidin. ‘Geçmişi ve web sitesi verilerini temizle’ye dokunun.

Kapatın ve yeniden başlatın

Kapatmak için gücü basılı tutun ve kaydırın. Ardından yeniden başlatmak için tekrar basılı tutun. Bu sorunu çözebilir. Sorun devam ederse, aşağıdaki 4. adıma gidin.

Telefonunuzu önceki bir yedekten geri yükleyin

Sorunu olmayan ve kötü amaçlı yazılım içermeyen bir tane bulana kadar önceki yedekleme sürümlerini denemeye devam edin.

Fabrika ayarlarını geri yükleyin

Her şey başarısız olursa, önce dosyaları yedeklediğinizden emin olarak telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürün. Bunu yapmak için, ‘ayarlar’> ‘genel’> ‘sıfırla’> ‘tüm içeriği ve ayarları sil’ seçeneğine gidin.

İPhone’unuzu nasıl korursunuz

İPhone’ların nasıl virüs kapabileceğini biliyorsunuz, kötü amaçlı yazılımları manuel olarak nasıl kaldıracağınızı biliyorsunuz, ancak iPhone’unuzu kötü amaçlı yazılımlardan en başta nasıl önleyebileceğinizi biliyor musunuz?

Telefonunuzu virüslerden uzak tutmanın bazı önemli yolları şunlardır:

Uygulamaları yalnızca App Store’dan indirin

Apple’ın kapsamlı bir inceleme süreci vardır. Uygulama mağazasından uygulama indirmek, kötü amaçlı yazılım içerme olasılıklarının düşük olduğu anlamına gelir.

App Store’daki açıklamalarda geliştiriciye göz atın

İndirmek üzere olduğunuz uygulamayı kimin geliştirdiğini açıklamada okumak her zaman akıllıca olacaktır.

Uygulama kullanıcı yorumlarını okuyun

Her zaman diğer kullanıcıların uygulama yorumlarını okuyun. Gerçek incelemelerin normalde ürünler hakkında hem iyi hem de kötü noktaları artırdığını unutmayın. 

Uygulama indirme sayısına göz atın

Milyonlarca indirilen uygulamaların kötü amaçlı yazılım olma olasılığı daha düşüktür.

Uygulama tarafından istenen izinleri kontrol edin

Uygulama hangi izinleri istiyor? Makul görünüyorlar mı? İstenilen şey şüpheli geliyorsa, uygulamayı indirmekten kaçının veya zaten yüklediyseniz kaldırın.

Doğrulanmamış bağlantılara tıklamayın

Tüm spam e-postaları gereksiz olarak işaretleyin ve açmayın. Yanlışlıkla bir spam e-postayı açarsanız, içerdiği bağlantılara tıklamadığınızdan emin olun.

İşletim sistemini güncel tutun

İşletim sisteminizi düzenli olarak güncelleyin. Bu, telefonunuzun Apple’ın en son güvenlik güncellemeleriyle korunmasını sağlar.

Uygulamaları güncel tutun

Tüm uygulamalarınızı düzenli olarak güncelleyin: Bu, suçluların güvenliğinizi tehlikeye atmak için uygulamalardaki güvenlik açıklarından yararlanma olasılığını azaltacaktır.

Ücretsiz Wi-Fi kullanmaya dikkat edin

Herkese açık ağlarda çevrimiçi alışveriş ve bankacılıktan kaçının.

Şunları da okuyabilirsiniz


0 comment
0

You may also like

Leave a Comment